Jak przygotować podłoże pod basen?

Niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujemy – rozporowy, stelażowy, czy dmuchany –  zanim rozłożymy go w ogrodzie, powinniśmy starannie przygotować podłoże. W trawie mogą znajdować się ostre elementy uszkadzające dno basenu: gwoździe, kawałki metalu, ostro zakończone patyki, korzenie, a także kamienie.

Teren należy też utwardzić. Niektórzy posiłkują się tutaj walcem, ale w większość przypadków wystarczy łopata i trochę siły w rękach. Ubijając ziemię, skupmy się w szczególności na grudkach wystających z ziemi. Teren pod basen powinien być też odpowiednio wypoziomowany. Pamiętajmy, że zalegający przez całe lato basen zniszczy doszczętnie trawę, na której go położyliśmy. Dlatego wybierzmy ten rejon działki, na którym zniszczona trawa nie będzie nam później przeszkadzała.
Podczas wyznaczania miejsca, zostawmy trochę wolnego miejsca wokół basenu. Ułatwi to dostanie się do środka podczas letnich zabaw.

 

 

mata pod basen ogrodowy
Mata ochronna ułożona pod basenem

Rozłożenie maty ochronnej

Po utwardzeniu terenu, w miejscu, w którym ma znajdować się zbiornik, rozłóżmy matę basenową. Jest to dodatkowy izolator, chroniący przed uszkodzeniami ze strony osób kapiących się w środku, jak i izolator przed szkodnikami, które mogą uszkodzić dno basenu kopiąc od wnętrza ziemi. Maty basenowe można dostać w tych samych sklepach, w których zaopatrzyliśmy się w pozostałe oprzyrządowanie basenowe.

 

Zlokalizowanie otworu odpływowego

Następnie, możemy już rozpoczynać rozkładanie basenu. Pamiętajmy, aby na początku zlokalizować otwór odpływowy, przeznaczony do zainstalowania w nim skimmera z wystającą na zewnątrz rurką wyprowadzającą wodę do umiejscowione poza basenem filtra. Kiedy już uda nam się znaleźć ów otwór, ustawmy basen w takiej pozycji, aby oprzyrządowanie – z filtrem i pompą na czele- znajdowało się po tej stronie, której sobie tego życzymy. Jest to o tyle ważne, że urządzenia tego typu nie wyglądają estetycznie. Poza tym, powinny znajdować się jak najbliżej źródła prądu oraz wody na naszej działce.

 

 

duży basen ogrodowy stelażowy
Należy unikać przeciągania rozłożonego basenu po podłożu.

Kostka brukowa lub wylewka betonowa

Niektórzy decydują się na zbudowanie specjalnego podłoża pod basen. Może to być wylewka betonowa lub kostka brukowa. Są to czasochłonne rozwiązania, jednakże daje skuteczną ochronę przed zniszczeniami. Z drugiej jednak strony, baseny o tak twardym podłożu zapewniają zdecydowanie niższy komfort niż te, które ustawiamy na trawie. Jest to szczególnie istotne dla dzieci, które odczują różnicę przy wskakiwaniu do basenu z rozbiegu lub kiedy będą chciały skorzystać z trampoliny.

Niebagatelną zaletą posiadania kostki brukowej jest to, że oszczędzamy sobie czas poświęcany każdego roku na przygotowanie żywego podłoża. Po zainstalowaniu jej raz na zawsze, oszczędzamy czas poświęcany każdego roku, który poświęcalibyśmy na wyklepanie i wygładzenie powierzchni oraz na przeszukiwanie terenu pod kątem obecności kamieni i korzeni.

 

 

kostka brukowa pod basen ogrodowy
Twarde podłoże obniża komfort użytkowania basenu, szczególnie z punktu widzenia dzieci

Podłoże z piasku

Rozwiązaniem pośrednim jest usypanie podłoża  z piasku. Musi być to kruszywo drobnoziarniste, bez ostrych krawędzi, bez zanieczyszczeń i domieszek innych materiałów. Pewną trudnością będzie w tym wypadku idealne wypoziomowanie terenu. Piasek należy wysypać w miejscu, z którego zerwaliśmy ściółkę trawy. W przypadku, gdy basen jest szczególne dużych rozmiarów, na piasku należy ustawić dodatkowo płytki – szczególnie w tych miejscach, w których znajdują się wsporniki stelażowe.

 

 

basen ogrodowy na piaszczystym podłożu
Jednym z ciekawych i prostych w zrealizowaniu pomysłów jest ustawienie basenu na piaszczystym podłożu

Asfalt, glina lub kamienie?

Niektórzy być może wpadną też na pomysł ustawienia basenu na asfalcie, glinie lub na kamieniach. Odradza się to z pełną stanowczością. Asfalt w wysokich temperaturach zmienia swoją konsystencję. Może się topić i zgrzewać z dnem basenu. Glina natomiast jest zbyt miękka i może doprowadzać do zatrzymywania opadów deszczu. Kamienie, jak łatwo się domyślić, niekiedy pękają i mogą odsłaniać ostre krawędzie, które mogą doprowadzić do przecierania dna basenu.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Basen rozstawiony w wypielęgnowanym i zadbanym otoczeniu wygląda na większy i bardziej higieniczny niż w przypadku, gdy otoczenie będzie chaotyczne

Szukając odpowiedniego miejsca na basen i przygotowując dla niego podłoże, pamiętajmy, że baseny w zadbanym i wypielęgnowanym otoczeniu wyglądają najbardziej efektownie. Jeśli wokół basenu znajdują się pięknie kwitnące rośliny oraz jeśli trawa jest soczysta,  wówczas basen będzie wyglądał na większy i bardziej czysty niż w przypadku, gdy ułożymy go w miejscu przypominającym plac budowy.

 

6 thoughts on “Jak przygotować podłoże pod basen?

  • 14 października, 2016 at 10:38 pm
    Permalink

    Nie wiem co do końca autor miał na myśli..ale i tak jest całkiem nieźle.

    Reply
  • 30 października, 2016 at 8:40 am
    Permalink

    Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się
    czyta.

    Reply
  • 2 listopada, 2016 at 12:48 am
    Permalink

    Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie związane z tematem.
    Jedynie brak mi opinii autora.

    Reply
  • 3 listopada, 2016 at 10:00 pm
    Permalink

    Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się czyta.

    Reply
  • 7 listopada, 2016 at 12:07 am
    Permalink

    Doskonałe, że ktoś w końcu poświecił czas, aby opisać to zagadnienie.

    Reply
  • 12 listopada, 2016 at 11:43 pm
    Permalink

    W końcu jakieś konkretne ujęcie tematu. Bez rozpisywania się i przysłowiowego lania
    wody. Zwięźle i na temat. I tak powinno być!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *