Jakie rośliny hodować w szklarni?

Warunki, jakie zapewniają szklarnie ogrodowe sprzyjają uprawie roślin ozdobnych i jadalnych. Hodując rośliny w szklarni, zapewniamy im optymalną temperaturę, nasłonecznienie, poziom wilgotności. Nie narażamy ich tym samym na podmuchy wiatru oraz ograniczamy ryzyko zniszczenia plonów przez insekty i gryzonie. W polskim klimacie rośliny nie byłyby w stanie rozwinąć się na takim poziomie, na jaki mają szansę, gdy od wczesnych wiosennych miesięcy wyrastają w szklarni. Sprawdź poniżej, jak wygląda uprawa poszczególnych roślin w szklarniach.

Sałata to warzywo, które w tunelu powinno znaleźć się w miejscu o nieco niższym poziomie nasłonecznienia niż inne warzywa. Tutaj znajdziemy doskonały przykład sensownej aranżacji szklarni z sałatą w roli głównej.
Sałata to warzywo, które w tunelu powinno znaleźć się w miejscu o nieco niższym poziomie nasłonecznienia niż inne warzywa. Tutaj znajdziemy doskonały przykład sensownej aranżacji szklarni z sałatą w roli głównej.

Jedno z najpopularniejszych warzyw hodowanych w szklarniach to sałata: rukola, sałata masłowa, lodowa, roszponka i wiele innych. Niezależnie od tego, jaki gatunek wybierzemy: jeśli posiejemy go w szklarni lub w tunelu, okaże się, że plony będziemy mogli zebrać o kilka miesięcy wcześniej niż w sytuacji, gdy zasialibyśmy te rośliny w ziemi gruntowej  w ogródku. Pamiętajmy, że sałata źle znosi skrajne letnie, lipcowe upały. Należy wiec pamiętać, aby w szklarni nie ustawiać jej w miejscu maksymalnie nasłonecznionym. Sałata to roślina o niewielkich potrzebach odżywczych: dla udanej hodowli wystarczy nawet ziemia  pozostająca nam po poprzednich uprawach.
Inne popularne warzywo uprawiane w polskich szklarniach to pomidory. Podobno pomidory zjadane wprost z domowego krzaczka w smaku nie mają sobie równych. Pozbawione konserwantów, nienawożone sztucznymi nawozami, bez skórki kolorowanej chemicznie. Istnieje kilka odmian pomidorów szklarniowych: wysoko- i nisko-pienne, pomidory o tradycyjnej wielkości i pomidorki koktajlowe.
Wysokopienne gatunki pomidorów rosnąc, powinny opierać się na wspornikach. Doskonałe będą najzwyklejsze drewniane tyczki, wokół których można uformować wijące się łodygi.

Pomidory z przydomowych praw podobno nie mają sobie równych w smaku. Na zdjęciu: pomidory szklarniowe w końcowym etapie dojrzewania.
Pomidory z przydomowych praw podobno nie mają sobie równych w smaku. Na zdjęciu: pomidory szklarniowe w końcowym etapie dojrzewania.

Hodując pomidory w szklarni, pamiętajmy, aby gleba zawsze była lekko nawilżona. Doprowadzanie do wysuszania gleby znacząco obniża jakość uzyskiwanych w przyszłości plonów. Pomocne w tym mogą okazać się specjalne systemy do nawadniania roślin, dostępne w sklepach ogrodniczych. Zapewniają one roślinom stały dostęp do wody – bez naszej obecności.
Utrzymanie wysokiego poziomu wilgotności gleby jest przydatne również wówczas, gdy hodujemy w szklarni truskawki. Są to rośliny uwielbiane przez Polaków, otoczone swoistą tradycją. Gruntowe uprawy truskawek bywają atakowane przez ślimaki i pomrowce. Doprowadza to do konieczności spryskiwania roślin chemicznymi nawozami. Aby tego uniknąć, warto przenieść hodowlę do szklarni. Dodatkową korzyścią z przeniesienia upraw do warunków szklarniowych będzie oczywiście zwiększenie wydajności upraw. Hodowcy twierdzą, że truskawki uprawiane w szklarniach są też zdecydowanie bardziej aromatyczne od tych uzyskiwanych z hodowli gruntowej. Wadą hodowania truskawek wyłącznie w szklarni jest oczywiście to, że uprawę trzeba wymieniać każdego roku. Tego problemu nie ma w przypadku uprawy gruntowej: tutaj krzaczki służą nam przez kilka lat, każdego roku rodząc nowe pędy.

uprawa ogórków w szklarni ogrodowej
Ogórki szklarniowej w pełnej swojej krasie. Dla takich plonów, warto przedsięwziąć wysiłek kilkumiesięcznego pielęgnowania upraw.

Trzeci kompan szklarniowych upraw to ogórek. Jeszcze do niedawna ogrodnicy hodowali ogórki wyłącznie w warunkach szklarniowych. Dziś jednak, po uzyskaniu wytrzymałych odmian ogórków, możliwe jest uprawianie tych warzyw również w warunkach gruntowych. Hodując ogórki w szklarniach, pierwsze plony otrzymamy już w połowie lata. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pędy ogórka są dość rozległe i trzeba je podwieszać w górę. Pomocne w tym będą specjalne haczyki przeznaczone do podwieszania roślin do ścianek i sufitów szklarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *