Podpowiadamy, jak dbać o meble ogrodowe

Przez cały sezon, meble ogrodowe są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przypiekające słońce, wiatr i deszcz szybko doprowadzają do pogorszenia jakości i wyglądu mebli. Dlatego, o meble ogrodowe należy dbać szczególnie. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, aby leżaki ogrodowe, kanapy, sofy, fotele i krzesła ogrodowe cieszyły się jak najlepszym wyglądem przez długie lata.

Jak dbać o meble drewniane?

Sposób pielęgnacji mebli ogrodowych zależy od materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Największej dbałości wymagają oczywiście meble drewniane. Drewno, jako materiał naturalny, w dużym stopniu poddaje się czynnikom zewnętrznym. Dlatego, bardzo trudno jest utrzymać w pełnej świeżości meble ogrodowe z drewna, jeśli zostały ustawione na otwartym terenie.  Weranda, zadaszenie, parasol, markiza, osłonki z paneli poliwęglanowych i bambusowe maty: należy zrobić wszystko, aby meble zostały osłonięte przed bezpośrednim operowaniem słońca lub przed podmuchami wiatru. Jeśli ustawimy je na gołej ziemi, szybko okaże się, że mimo zastosowania najlepszych nawet impregnatów i substancji chroniących, zaczną „pić” wilgoć z podłoża, a wkrótce po tym padną atakiem grzybów i pleśni.

Dlatego, jeśli marzy nam się drewniany zestaw pod gruszą, w otoczeniu zieleni, spróbujmy zbudować podłoże o nierzucającym się w oczy charakterze. Świetnie nadaje się tutaj kostka brukowa lub kamień, ewentualnie żwir. Stworzenie placu z takiego rodzaju materiałów nie jest trudne ani kosztowne, a może znacząco przedłużyć żywotność naszych mebli.

Meble ogrodowe z drewna, które są obecnie dostępne w sklepach, są zabezpieczane przed wnikaniem wilgoci i przed wpływem czynników zewnętrznych. Na szczególną uwagę zasługuje proces impregnacji ciśnieniowej, któremu poddawane jest drewno. Polega na wstrzykiwaniu substancji impregnującej głęboko w strukturę drewna. Dodatkowo, stosuje się rozmaite nawierzchniowe preparaty ochronne: woski, oleje, bejce, lakiery i farby ochronne. Sposób pielęgnacji mebli powinien być tutaj dostosowany do rodzaju preparatu nawierzchniowego. Lakier należy czyścić odrobiną wody i koniecznie należy użyć w tym celu miękkiej, najlepiej bawełnianej szmatki. Nie można go rysować ani smarować pędzlem. Bejcę należy myć substancją czyszczącą, która będzie miała w składzie alkohol. Oleje natomiast należy potraktować tylko i wyłącznie oleistym środkiem czyszczącym: nakładamy niewielką jego powierzchnię na powierzchnię mebla i polerujemy aż do uzyskania pożądanego efektu. Meble zabezpieczone woskiem należy myć mleczkiem do czyszczenia mebli.

 

co zrobić zmeblami ogrodowymi zimą?
Meble ogrodowe drewniane muszą być schowane na zimę do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej zera

Szukając bezpiecznego sposobu czyszczenia mebli drewnianych, zwróćmy również uwagę na to, jaka jest twardość tego konkretnego gatunku, z którego zrobione są meble. Meble sosnowe są dość miękkie i nie należy nigdy do ich czyszczenia stosować szczoteczek ani frottowych ściereczek.  Meble dębowe natomiast należą do jednych z najtwardszych na rynku, dlatego niestraszne im żadne ostre szorowanie. Podobnie jest z meblami z drewna egzotycznego.

Po zakończonym sezonie letnim, meble ogrodowe z drewna należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Odświeżone, należy przykryć pokrowcem. Ważne jest, aby pokrowiec przepuszczał powietrze. Częstym błędem jest szczelne okręcanie mebli folią. Jest tania, łatwo dostępna i szybka w obsłudze. Niestety jednak, ogranicza ona dostęp do tlenu, który jest drewnu potrzebny. Jest to materiał naturalny i do  zachowania odpowiedniej formy przez długie miesiące leżakowania, potrzebuje dostępu do powietrza.

Do przechowywania mebli ogrodowych z drewna należy przygotować pomieszczenie, które nie będzie przegrzewane, ale w którym jednocześnie temperatura nie spadnie poniżej zera.

Przed rozpoczęciem kolejnego, wiosennego sezonu, meble należy ponownie oczyścić i jeśli zajdzie taka potrzeba – odświeżyć warstwę ochronną.

Wiklina i rattan

Wiklina i rattan to materiały naturalne, których zabezpieczenie przed wpływem środowiska jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku mebli drewnianych. Impregnacja, lakierowanie, woskowanie lub pokrywanie mebli rattanowych farbami ochronnymi jest praktycznie niemożliwe. Poza tym, pomalowanie rattanu często mija się z celem. Cały jego urok tkwi w naturalnym zabarwieniu. Czyszczenie wikliny i rattanu powinno więc odbywać się tak często, jak to tylko możliwe. Koniecznie trzeba używać w tym celu delikatnego detergentu. Można pokusić się tutaj na przykład o mydło lub inne popularne substancje myjące używane w codziennej higienie osobistej. Wówczas będziemy pewni, że delikatna struktura rattanu lub wikliny nie zostanie uszkodzona.

Metalowe meble ogrodowe

 

Aluminiowe meble ogrodowe - pielęgnacja. Jak czyścić aluminium?
Aluminiowe meble ogrodowe

Meble metalowe, a więc najczęściej te z żeliwnymi okuciami i drewnianymi siedziskami to meble szczególnie trwałe i mocne. Tutaj wystarczy przetarcie ich raz na jakiś czas drucianą szczotką. Dodatkowo, warto odświeżyć wierzchnią warstwę farby, która miejscami odpada z żeliwnej nawierzchni. Niestety jednak, nie pasują do każdej aranżacji ogrodu.

Do tej samej kategorii należą też meble aluminiowe, w przypadku których jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym może być mycie letnią wodą. Aluminium świetnie spisuje się na mrozie, w deszczu i podczas upałów. Jeśli poza aluminium zastosowano również inne materiały w strukturze mebli, wówczas należy potraktować je w sposób dla nich adekwatny.

Meble plastikowe

Meble plastikowe podobnie jak meble aluminiowe, są bardzo proste w pielęgnacji. Na co dzień wystarczy potraktować je choćby wodą z ogrodowego węża. Co jakiś czas, warto przetrzeć je szmatką z użyciem detergentu. Podobnie jest z technorattanem, który jest tworzywem sztucznym, zawierającym domieszkę naturalnych żywic. Technorattan występuje w najróżniejszych kolorach. Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego, warto przetestować, czy nie powoduje odbarwień.

Pokrowce i poduszki

Szczególnej uwagi domagają się pokrowce, poduszki, a także materace i inne elementy materiałowe, które dołączamy do mebli. Większość z nich nadaje się do prania w pralce. W wielu przypadkach tez warto pokusić się o czyszczenie ręczne. Na szczęście, w sklepach znajdziemy mnóstwo środków chemicznych, dzięki którym będzie odbywało się to w sposób niezagrażający zniszczeniom.

One thought on “Podpowiadamy, jak dbać o meble ogrodowe

  • 7 grudnia, 2016 at 4:58 pm
    Permalink

    Super artykuł! Dziękuję bardzo, na pewno wrócę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *