Meble ogrodowe Allibert: lato 2016

Słoneczne popołudnia i ciepłe wieczory zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie lub na tarasie. Aby czas spędzany na zewnątrz kojarzył nam się z komfortem i odpoczynkiem, warto zadbać o zorganizowanie przytulnego kącika wypoczynkowego. Jednym z najważniejszych elementów są wygodne meble.

Nowoczesne meble ogrodowe dostępne obecnie w sklepach są dostosowane do trzymania ich na wietrznym tarasie: są super odporne na wilgoć, słońce i silne podmuchy wiatru. Jednocześnie, ich wygląd i jakość wykonania nie ustępuje  niczym tym modelom, które są przeznaczone do domowego użytku. Poniżej przegląd nowości, które będą popularne tego lata!

 

Od czego zacząć?

Meble ogrodowe technorattanowe. Model narożnik Nevafa Corfu, Meble Keter
Narożnik Nevada dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych

Urządzając zakątek ogrodowy, możemy samodzielnie dopasowywać do siebie kolejne elementy, takie jak kanapy, stoły, fotele lub huśtawki ogrodowe. Daje to duże poczucie satysfakcji i pozostawia szerokie pole do manewru osobom, które mają smykałkę do aranżowania przestrzeni. Zwykle taka samodzielna aranżacja rozpoczyna się od spektakularnego zakupu mebla – który – koniecznie-musimy- mieć, a następne zakupy przebiegają już w cieniu pierwotnego wyboru. Przykładowo, częstym obiektem marzeń jest rozłożysty narożnik z miękkim poduchami, taki jak poniżej ukazany na zdjęciu po lewej Nevada.

Jest to kanapa, na którą miło się patrzy i która sprawia, że taras wygląda niesamowicie przytulnie. Z uwagi na to, że kanapa jest meblem wyjątkowo intensywnie eksploatowanym, warto sprawić aby to właśnie ona, spośród innych mebli tarasowych, była szczególnie porządnej jakości. Model Nevada jest wykonany z technorattanu, czyli materiału o wyglądzie drewna, ale w rzeczywistości uzyskanego syntetycznie. Syntetyczny rattan to materiał o niespotykanej w przyrodzie trwałości: ma on za zadanie uodpornić kanapę na wnikanie wilgoci, odbarwianie się i wypaczanie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Zestaw mebli technorattanowych Nevada
Technorattanowe meble Nevada firmy Allibert

Kolory Ziemi

Warto zwrócić uwagę na kolory: jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej  naturalnego efektu i jeśli meble mają być wtopione w otoczenie roślin, wówczas warto wybrać meble o jednolitych, przygaszonych, naturalnych kolorach Ziemi. W przypadku modelu Nevada mamy dwie możliwości: pierwsza wersja to imitujący grafitową skałę kolor ciemnoszary połączony z poduszkami utrzymanymi w podobnej barwie. Druga wersja to brązowa konstrukcja imitująca naturalne drewno, połączona z poduszkami w ciepłym kolorze ecru.

Zagorzali fani drewna pozostają natomiast przy modelach o konstrukcji drewnianej, takich jak np. ta sofa Nordik , w której również utrzymano stonowaną stylistykę barw:

nordiknordic2

Zwróć uwagę na sposób wyprofilowania mebli

Niezależnie od zastosowanego materiału, warto zwrócić uwagę na to, aby sofy były dobrze wyprofilowane, tak jak widoczne jest to na zdjęciach powyżej. Sofy nie są w tym przypadku zwykłymi skrzyniami, w których siła oparcia znajdowałaby się na poduszkach, ale mają sensownie zaprojektowaną konstrukcję. Jest to szczególnie ważne, gdy traktujemy sofę lub narożnik jako ważne miejsce do relaksu w czasie lata. Poza tym – nawet jeśli narożnik ma pełnić funkcję jedynie miejsca do siedzenia, wówczas równie ważne może okazać się to, jak opierają się na nim plecy i czy dostosowuje się on kształtem do ludzkiej fizjonomii. Przykładem dobrze zaprojektowanego narożnika-sofy jest model Relax ze zdjęcia poniżej. Zapewnia on oparcie części lędźwiowej kręgosłupa i nie obciąża mięśni, na których opiera się nasz szkielet.

Meble z technorattanu do ogrodu
Narożnik ogrodowy Corfu Relax z technorattanu

A co z małymi tarasami?

Technorattanowa sofa do ogrodu, meble ogrodowe
Technorattanowa sofa do ogrodu Corfu Love Seat firmy Keter

 

Jeśli jednak nie chcemy urządzać na tarasie salonu i chcemy ograniczyć się do jego minimalistycznej wersji, która służyłaby nam na przykład jedynie do wypicia popołudniowej kawy lub do przyjmowania naszych gości, wówczas warto ograniczyć się do mebli o mniejszych rozmiarach. Dobrym wyborem będzie wówczas model Corfu Love Seat,  przeznaczony dla dwóch osób, wyposażony w wygodną poduszkę.

Jest to dobry wybór dla osób, które chcą uniknąć zakupu wielkiego narożnika, który zwykle niestety na małych powierzchniach zawłaszcza całą uwagę i przestrzeń dla siebie. Model Corfu Love Seat stwarza różnorodne możliwości aranżacyjne: można go przestawiać i łączyć z innymi meblami niemal w dowolny sposób.

 

Leżak zamiast kanapy?

Świetną alternatywą dla kanapy jako centralnego mebla na naszym tarasie lub w zakątku ogrodowym jest leżak. Wybierając leżak zamiast kanapy zwykle nastawiamy się na to, że nasz taras lub balkon będzie miał charakter prywatny i nie będzie to główne miejsce przyjmowania gości w naszym domu. Dlatego tym bardziej warto zadbać o to, aby leżak był szczególnie trwały. Również i tutaj z pomocą przyjdzie technorattan, który jest praktycznienie do zdarcia:

leżak technorattanowy do ogrodu, leżanka pleciona z technorattanu
Leżak technorattanowy Daytona, Keter

Jak widać,  leżak technorattanowy wygląda niezwykle porządnie i trudno porównywać go do składanego leżaka materiałowego z aluminiową konstrukcją. Niestety, pociąga to za sobą konsekwencje w postaci stosunkowo wysokiej ceny, jaką osiągają technorattanowe leżaki. Jednakże w tym przypadku zwiększony wydatek jest jak najbardziej uzasadniony – technorattan nie tylko wytrzyma z nami przez lata, ale też nie jest uciążliwym meblem. Nie jest tak ciężki jak drewno, w wieku modelach, tak jak w przypadku ukazanego na zdjęciu leżaka Daytona istnieje możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia. Poduszki są zdejmowane i można je z powodzeniem czyścić. Sam leżak nie wymaga impregnacji ani specjalnego konserwowania technorattanu – czyszczenie go może sprowadzać się do niepozornego zastosowania ogrodowego węża z „kranówką”.

 

Gotowe komplety mebli

Zestaw technorattanowy Corfu Set
Zestaw technorattanowy Corfu Set, Keter

Kiedy mamy już meble wypoczynkowe, w następnej kolejności dobrym pomysłem będzie dokupienie do nich stolika, osłony przed owadami i skrzyń lub konstrukcji przeznaczonych do przechowywania drobnych przedmiotów na tarasie. Dobierając kolejne meble, warto zachować konsekwencję w doborze kolorów i materiałów. Zwykle nie trzeba długo szukać: producenci mebli oferują klientom całe linie produktów, w których poszczególne elementy idealnie do siebie pasują.

Doskonałym przykładem zgrabnego połączenia są wyprodukowane przez firmę Keter ten zestawy wyposażone w sofę i dwa fotele: Monaco i Corfu Set (w galerii obok).

Zestaw technorattanowy Monaco, Keter
Zestaw technorattanowy, Keter

 

Jak widać, wszystkie elementy tych zestawów świetnie do siebie pasują. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie stwarza technorattan. Meble z tego surowca mogą przybrać właściwie dowolną formę: bardziej przysadzistą i zabudowaną, jak w przypadku zestawu Monaco lub nieco szkieletową, opierającą się na nóżkach, jak w przypadku zestawu Corfu Set.

 

Szczęśliwi posiadacze większej powierzchni, na której można ustawić meble mogą wybrać zestaw California 3 Seater, w skład której wchodzi kanapa, na której mogą zmieścić się trzy osoby. Zestaw dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych.

Meble ogrodowe z technorattanu California 3
Meble ogrodowe z technorattanu California 3, producent: Keter

Równie ciekawa propozycja mebli ogrodowych wykonanych z technorattanu, przystosowanych do wykorzystania ich jako zestawy obiadowe to model Corfu Fiesta. Jest to zestaw mebli technorattanowych, w którego skład wchodzą dwie wygodne sofy, dwa fotele i wysoki stół. Jest to zestaw służący całej rodzinie podczas wspólnych posiłków.

Meble technorattanowe, zestaw obiadowy do ogrodu
Meble technorattanowe Corfu Fiesta

Osoby, którym zależy na podobnym zestawie, ale które nie potrzebują jednocześnie tak wielu miejsc siedzących, mogą zwrócić uwagę na zestaw Corfu Weekend, składający się z szerokiego, wygodnego stołu i dwóch komfortowych foteli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *