Dlaczego warto posiadać plac zabaw w ogródku?

Posiadanie własnego podwórka daje mnóstwo możliwości urządzenia atrakcyjnego placu zabaw dla dzieci. Kawałek zieleni na własność to także spore udogodnienie dla rodziców – nie trzeba już wychodzić z maluchami na spacery w poszukiwaniu osiedlowych placów zabaw, które też nie zawsze są czyste, a ich stan techniczny niepewny. Poza tym, istotna jest tutaj kwestia bezpieczeństwa: przydomowy plac zabaw, który jest ogrodzony, zapewnia dziecku podstawowe odseparowanie od przypadkowych kontaktów. Ogrodzenie przydomowe jednocześnie nie stoi na przeszkodzie, aby na podwórko zapraszać sąsiadów. Warto też wspomnieć, że na własnym placu zabaw mamy możliwość ulokowania  tylko tych sprzętów, odnośnie których mamy pewność, że będą odpowiednie dla naszych dzieci – że nie zrobią sobie na nich krzywdy oraz że trafią całkowicie w ich gusta.
Poniżej podpowiadamy, jak urządzić taki samodzielny plac zabaw; jakie sprzęty powinny się na nim znaleźć, aby dziecko uznało to miejsce za atrakcyjne?

Piaskownica

Przede wszystkim, żaden porządny plac zabaw nie będzie istniał bez piaskownicy. Zabawa z plastikowymi foremkami, gotowanie z piasku, budowanie zamków na wyścigi, czy też kopanie głębokich dołów w piasku to coś, w co bawią się dzieci już od pokoleń. Pamiętajmy, aby wielkość piaskownicy była dostosowana do wieku dziecka. Najmłodsze dzieci potrzebują stosunkowo niskich ścianek – aby mogły bez problemu dostać się do środka. To właśnie dla najmłodszych przeznaczone są plastikowe kolorowe gotowe piaskownice, tak jak żółw na zdjęciu poniżej:
piaskownica plastikowa żółw
Piaskownica plastikowa „Żółw’, fot. Ogrodosfera

Domek na drzewie

O ile piaskownica to zwyczajna codzienność dla większości dzieci, to już domek na drzewie – to prawdziwe marzenie większości maluchów! Najciekawsze są zamykane budki, ulokowane wysoko wśród zarośli, do których dostać się można jedynie po małej drabince lub po linie. Podstawową cechą trakcyjnego domku na drzewie dla dziecka powinna być bowiem jego niedostępność: im mniej dostępu ze strony dorosłych, tym ciekawiej!
Domek na drzewie
Domek na drzewie
Takie właśnie domki na drzewach są najbardziej atrakcyjne dla dzieci: zlokalizowane wysoko, wśród gęstych gałęzi. Ciekawe są też tradycyjne  małe domki do zabaw, przeznaczone do ustawienia w ogrodzie. W sklepach znajdziemy sporo gotowych modeli domków drewnianych, z cenach już od kilkuset złotych. Mają werandy, szczelne dachy, wyposażone są w podłogi, mają też zamykane drzwi. Jesteśmy jak najbardziej za polecaniem takich gotowych rozwiązań, bo jest to droga na skróty: o ile zaradny rodzic jest w stanie samodzielnie sklecić prostą konstrukcję chatki, o tyle już sprawienie, że będzie ona tak urokliwa jak domek ze zdjęcia poniżej, wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi i w niektórych przypadkach też większego doświadczenia w majsterkowaniu.
Domek dla dzieci z drewna
Domek dla dzieci z drewna
Drewniany domek do zabaw w ogrodzie, skonstruowany na podwyższeniu, wyposażony w małą werandę. Do domku dostaniemy się przez dwa bezpieczne schodki.
Kupując drewniany domek, musimy upewnić się, że wszystkie jego elementy są pozbawione drzazg, że nie ma w środku żadnych wystających gwoździ lub innych elementów metalowych. Jeśli domek posiada okna, to szkło, jakie się w nich instaluje, musi należeć do gatunku tych nietłukących się przy pierwszym uderzeniu.
Zdecydowanie bardziej bezpieczny jest domek z plastiku. Jednak kolorowe domki plastikowe osiągają niewielkie rozmiary i przeznaczone są dla młodszych przedszkolaków – dzieci w wieki szkolne potrzebują już zdecydowanie nie tylko konstrukcji o większych wymiarach, ale też takich, które pozostawią im zdecydowanie szersze możliwości różnorodnej zabawy.
domek plastikowy do zabawy w ogrodzie
Na zdjęciu: kolorowy domek do zabaw w ogrodzie, wykonany z plastiku, przeznaczony dla przedszkolaków. Fot. Ogrodosfera.pl

Własny ogródek do uprawy roślin

Urządzając ogród dla dziecka, warto zadbać także o to, aby miało ono roślinki na własność: powinno mieć coś, czym będzie mogło się zaopiekować. Codziennie podlewanie kwiatków, usuwanie chwastów, a także przygotowywanie dla nich zdrowego podłoża to coś, co pozwala wyrabiać w dziecku poczucie odpowiedzialności, a w dalszej konsekwencji: pewność siebie, w którą dziecko powinno być wyposażone debiutując w szkole. Psychologowie nie mają wątpliwości: podczas przygód z rówieśnikami, a także w kontakcie  z przyroda, uprawiając sport, dziecko ma możliwość rozwinięcie takich zasobów, które pozwolą mu lepiej poradzić sobie w życiu.
zabawa-w-ogrodzie

Zadbajmy o rozwijające zabawki

Najlepsze zabawki to wcale nie te, które kosztowały najwięcej w modnym sklepie dla dzieci oraz nie te, które mają najbardziej szykowny design. Takie aspekty mogą zadowalać co najwyżej rodziców. Same dzieci natomiast z największym zaangażowaniem oddają się zabawie przy użyciu takich gadżetów, które dają im okazję się wykazać, rozwijać zręczność. Takie, które stwarzają możliwość różnorodnej manipulacji, a także które stwarzają możliwość do rozwijania wyobraźni. Mogą to być więc najbardziej zwyczajne drewniane klocki, czy też – jak widzimy na zdjęciu poniżej – samodzielnie zrobiony panel do ćwiczenia celności.
zabawy-w-ogrodzie
 

Karmniki dla ptaków

Dodatkowo, każde dziecko ucieszy się z możliwości zadbania o swoich skrzydlatych przyjaciół, dlatego trafnym pomysłem jest też zorganizowanie dla dziecka karmnika dla ptaków. Przez cały rok będzie mogło dorzucać tam jedzonko dla ptaków i obserwować, jak jest zjadane. To przynosi wiele satysfakcji w dziecięcym świecie.
karmnik-dla-ptakow

Miejsce do malowania

Oprócz biegania i standardowych zabaw w piasku, dziecko potrzebuje też chwili wytchnienia. Warto urządzić w ogrodzie miejsce, w którym będzie mogło malować, czytać lub oglądać bajki na tablecie lub laptopie. Nieoceniony jest wspomniany wyżej domek do zabaw. Jeśli jednak nie mamy w planach budowania takiej konstrukcji, warto zaimprowizować nawet niskim kosztem jakikolwiek kojec z zadaszeniem i z miękkimi poduszkami, na którym dziecko będzie mogło spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Doświadczenie pokazuje, że maluchy mają mnóstwo frajdy z najzwyczajniejszego tipi:
tipi-dla-dzieci-do-ogrodu
W takim miejscu powinno być czysto, sucho i bezwietrznie. Miejsce takie powinniśmy urządzić w pobliżu wejścia do domu. Urozmaicimy je, gdy zainstalujemy tam tablicę do malowania kredą:

W którym miejscu w ogrodzie urządzić plac zabaw?

Plac zabaw powinien stanąć w miejscu dobrze widocznym z okien kuchni lub salonu. Teren powinien być zacieniony – najlepiej roślinami. Jeśli budujemy plac na działce, na której nie ma jeszcze drzew, możemy zadbać o ochronę przed słońcem z płótna, materiału. W sklepach znajdziemy ciekawe tkaniny, które nie tylko będą przynosiły wytchnienie od słońca, ale też dodatkowo możemy ozdobić nimi ogród. W skrajnej postaci, gdy nie zdecydujemy się na żadne osłony, zadbajmy przynajmniej o to, aby piaskownica, legowisko lub inne miejsce,w którym dziecko spędza szczególnie wiele czasu, było oddzielone od bezpośredniego operowania słońcem.
drewniay domek dla dzieci
Na zdjęciu: drewniany domek do zabaw dla dzieci, ustawiony wśród gęstej zieleni. Fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Urządzając ogród dla dzieci spróbujmy przypomnieć sobie te miejsca, w których sami najchętniej spędzaliśmy czas w dzieciństwie. Bardzo często okaże się, że były to porośnięte dzikim gąszczem zaniedbane tereny, dalekie od wystylizowanych placów zabaw, które znamy z dzisiejszych czasopism. Jest duże prawdopodobieństwo, że również nasze dzieci świetnie odnajdą się właśnie w takim ogrodzie, dlatego urządzajmy plac zabaw krok po kroku, podążając za zaobserwowanymi preferencjami i zainteresowaniami dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *