Domki do ogrodów marki Keter: przegląd najciekawszych modeli

domek narzędziowy z plastiku
Domek z plastiku Keter, model Manor 6×5 DD

Wiosna to okres pierwszych prac porządkowych na działce: wielu z nas już od marca zaczyna oczyszczać teren po zimie, decyduje się też na pierwsze prace remontowe oraz na uporządkowanie wszystkich szpargałów potrzebnych do utrzymywania ogrodu.  Jest to też czas zakupów niezbędnych do zrobienia na zbliżający się sezon letni.

Na szczęście, rynek towarów ogrodniczych rozwija się i mamy już łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp nie tylko do coraz lepszych narzędzi, ale też  do coraz ciekawszych rozwiązań ułatwiających przechowywanie wszystkich przedmiotów, które chcielibyśmy mieć w ogrodzie lub na działce. Dużą popularnością cieszą się na przykład domki ogrodowe z tworzywa z bezpiecznie zamykanymi drzwiami. Można w nich przechowywać kosiarki, meble ogrodowe, narzędzia (grabie, szpadle itp.). Zwykle wyposażone są w półki, ale można także zainstalować w nich metalowe regały.

Domki ogrodowe, które są przeznaczone specjalnie do przechowywania przedmiotów w środku, są wykonane z materiałów odpornych na działanie niskich temperatur, wilgoci, nadmiernego nasłonecznienia i na silne podmuchy wiatru lub na atak gradu. Warto kupować te modele, które są wyposażone w podłogę oraz które mają sensownie rozwiązaną kwestię oświetlenia.

domek narzędziowy z tworzywa sztucznego, przeznaczone do samodzielnego malowania przez klienta. Keter: helenderki producent domków narzedziowych
Domek Keter (model Oakland 757) przeznaczony do samodzielnego malowania

Na rynku istnieje wielu producentów domków ogrodowych przeznaczonych do przechowywania narzędzi. Poniżej przedstawiamy jednego z  najbardziej liczących się producentów elementów architektury ogrodowej: firmę Keter, która oferuje niedrogie domki z tworzywa, które nie tylko służą do przechowywania, ale też stanowią ciekawy dodatek do aranżacji ogrodu.

Ocenia się najczęściej, że przestrzeń równa około 3 do 5 m²  wewnątrz domku wystarczy na zaspokojenie potrzeb przeciętnej rodziny, która chce zmieścić w środku środki do malowania ścian, kosiarkę do trawy, rowery dla trzech osób, wózek dla dzieci, basen na lato, przedmioty potrzebne do podlewania kwiatów oraz inne podstawowe rzeczy potrzebne do normalnego życia rodziny.

Domki narzędziowe firmy Keter, dmki stworzone z plastiku, przeznaczone do przechowywania narzędzi ogrodowych
Domek Keter, model Factor 8×6 o powierzchni ok. 4,7 m2 w podstawie

3 lub 5 m² to taka przestrzeń, która pozwala na zbudowanie domku bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Dopiero wówczas, gdy zechcemy mieć domek większy niż 25 m², wówczas urzędnicy potraktują go jako pełen obiekt budowlany, który musi zostać uwzględniony w planach zagospodarowania przestrzennego i którego zamiar zbudowania należy zgłosić do urzędu i oczekiwać na otrzymanie pozwolenia od miejscowych planistów. Jeśli nasza działka znajduje się na terenach wiejskich, wówczas dopuszczalny limit powierzchni dla domków budowanych swobodnie zwiększa się do 35 m².

Domek Oakland

Przestrzeń, która będzie nam potrzebna, powinna zostać przez nas obliczona na podstawie rozpatrzenia naszych potrzeb.  Sprawdźmy co i jak chcemy przechowywać, co może pozostać poza domkiem oraz jakiej wielkości domek zmieści się w ogóle na naszej działce. Poniżej rozpoczynamy zestawienie od domku stosunkowo dużego, ale niezbędnego dla rodziny, która chce przechowywać w środku nie tylko najbardziej potrzebne sprzęty, ale także chce urządzić w domku stół roboczy lub w której przypadku istnieje konieczność zarezerwowania dodatkowego miejsca na większą ilość mebli ogrodowych. Jest to model Oakland 757.

Wszystkie domki, które zebraliśmy w poniższym zestawieniu są ocenione przez nas jako „najbardziej opłacalne”, czyli takie, w których cena proponowana przez większość sklepów zajmujących się dystrybucją tego produktu jest adekwatna do zastosowanych materiałów i wielkości. Jest to domek o powierzchni 5 m², zbudowany z konstrukcji wzmacnianej stalą. Posiada dwuspadowy dach i dwa okna. Dla lepszego oświetlenia, przewidziano w nim system świetlików, który oświetla domek wewnątrz, gdzie kierunek światła pada z najwyższego miejsca w dachu.

okna w fusion świetlik w fusion

Niebagatelną zaletą tego domu są szerokie, dwuskrzydłowe drzwi z niskich progiem: takie rozwiązanie okaże się dla nas zbawienne podczas wielokrotnego wchodzenia i wychodzenia z domku z ciężkimi przedmiotami prowadzonymi na kołach, do których zaliczają się najróżniejsze taczki, kosiarki, wózki, meble i grille na kółkach.  Dodatkowo, wysoki sufit umożliwia bezproblemowe wprowadzanie do środka wysokich drabin oraz instalowania wysokich regałów, dzięki czemu przestrzeń użytkowa zwiększa się jeszcze bardziej. Domek sprzedawany jest w kolorze szarym, ale istnieje możliwość pomalowania go z zewnątrz na dowolny kolor: stworzony jest z materiałów wytwarzanych syntetycznie, na których utrzyma się najzwyklejsza farba.

 

Fusion 757

Kolejny domek o stosunkowo dużej powierzchni, spełniający potrzeby nawet najbardziej wymagających to domek o modelu Fusion 757:

Domek z tworzywa marki Keter, uznanego producenta domków narzędziowych syntetycznych. Domki do przechowywania kosiarki i mebli na działki i do ogrodów
Domek Keter, Fusion 757 w kolorze brązowym

Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: brązowym i szarym. Klienci często doceniają estetyczny wygląd zewnętrzny i schludnie wyglądające wnętrze. Domek zbudowany jest z płyt z tworzywa sztucznego, które docierają do klienta w bezpiecznie zapakowanych częściach: panelach. Panele należy samodzielnie złożyć metodą pióro-wpust, co nie nastręcza zwykle trudności nawet osobom, które nie mają  doświadczenia w pracach budowlanych (do zestawu dołączona jest dokładna instrukcja montażu). Domek wyposażony jest w łukowate, szerokie drzwi ułatwiające prosty dostęp do wnętrza. Powierzchnia podłogi domku we wnętrzu wynosi ok 4 m². Domek wyposażony jest w otwory wentylacyjne, które pomagają zachować odpowiednią cyrkulację powietrza w środku i nie dopuszczają do zalegania tam nieprzyjemnych zapachów.

otwory wentylacyjne w domkach z tworzywa sztucznego do ogrodu.
Otwory wentylacyjne w domku Fusion 754

Pozbywanie się wilgoci z domków zbudowanych z materiałów sztucznych, a więc nieprzepuszczających powietrza ani w żaden sposób nie higroskopijnych jest niezwykle ważne, dlatego układ wentylatorów został tutaj pomyślany szczególnie sensownie. Odzwierciedla się to w pozytywnych opiniach użytkowników o tym modelu. Domek, podobnie jak model Oakland, wyposażony jest w podłogę odporną na zarysowania i zgniatanie. Zabezpieczony jest przed wtargnięciem osób niepożądanych solidnie zamontowanych tzw. uchach z materiału nieulegającego korozji.  W dachu znajduje się świetlik rozprowadzający światło wewnątrz domku.

Dla klientów potrzebujących propozycji z niższej półki cenowej, producent zaproponował linię Manor. Są to domki o wysokiej estetyce wykonania: panele, z których są złożone, imitują drewno, dzięki czemu domki doskonale wkomponowują się  w przestrzeń ogrodu. Wybraliśmy trzy dostępne wersje wymiarowe tego modelu: 6×8 DxD, 6×5 DD i model 4×3. Niestety, Keter nie udostępnia możliwości zamówienia domku na indywidualny wymiar. Wszystkie egzemplarze tego modelu wyposażone są w podłogę odporną na działanie czynników mechanicznych. Ocenia się, że jej odporność na udźwig wynosi około 150 kg/ m²..

manor 6x8 na drewnianej podstawie w ochronie przed wilgocią z podłoża
Domek Manor 6×8 DxD firmy Keter, ustawiony na podstawie z drewna

Model 6×8 DxD to domek o kompaktowych wymiarach: dobry na niewielką działkę, a jednocześnie spełniający swoje funkcje pojemnego magazynku. Z powodzeniem zmieścimy w nim rowery, kosiarkę i większe sprzęty ogrodnicze. Jego powierzchnia wewnętrzna zamyka się w 4 metrach kwadratowych. Wysokość wewnętrzna równa jest ok. 2,2 m. W zestawie znajduje się jedno okno, które nie jest transparentne (ze względów bezpieczeństwa), ale zapewnia dobre doświetlenie wnętrza domku. Domek wyposażony jest w dziesięcioletnią gwarancję producencką.

domek narzędziowy z plastiku
Średniej wielkości model Factor 6×5 DD, firmy Keter

Osoby szukające zdecydowanie mniejszego domku mają do wyboru model 6×5 DD, który ma o połowę mniejszą połową niż model 6×8 DxD (przy zachowaniu tej samej wysokości). Domek, mimo że ma mniejszą powierzchnię, wyposażony jest w te same udogodnienia, jak opisywany wyżej domek tego samego modelu ale o połowę większy. W zestawie jest jedno okno, nierdzewiejące zamknięcie w drzwiach i solidna podłoga. Model 6×5 DD jest dostępny do złożenia samodzielnie, dojeżdża do klienta zapakowany w paczce, w panelach, które należy połączyć ze sobą metodą na pióro-wpust. Przed postawieniem domku na działce należy przygotować uprzednio solidne podłoże z betonowych klocków lub z cementowej wylewki, tudzież z drewnianych bali ułożonych poziomo w równym rządku. Ustawienie domku bezpośrednio na ziemi lub na trawie może przyczynić się do znaczącego skrócenia okresu użytkowania.

 

Model 4×3 DD

Model Manor 4×3 to domek trafiający w gusta osób, które potrzebują minimum: niewielkiej powierzchni, do której można włożyć podstawowe narzędzia ogrodnicze wykorzystywane przy uprawie roślin i kwiatów. Wąż ogrodowy, który chcielibyśmy zabezpieczyć przed zamarznięciem, grabki do liści, czy niewielka taczka na piasek to właśnie sprzęty, które z powodzeniem zmieszczą się w domu Manor 4×3, a które bez uporządkowania potrafią uprzykrzyć nam nieco porządek prac.

Wielu klientów decyduje się także na kupno takiego domku w celu urządzenia w nim niewielkiej toalety na działce. Jest to możliwe oczywiście wtedy, gdy doprowadzimy do środka instalację wodno-kanalizacyjną. W środku zapewniono wentylację i oświetlenie w postaci jednego okna, które nie jest całkowicie transparentne. Podłoga jest sztywna, wykonana z materiału odpornego na zgniatanie oraz zarysowania. Domek dobrze jest postawić na betonowej lub drewnianej podstawie w celu zapewnienia mu dłuższej żywotności. Domku tego typu bardzo ładnie wyglądają w pobliżu domów, których elewacja wykończona została na przykład sidingiem. Budowa tego rodzaju domku, podobnie jak każdego z opisywanych tutaj modeli Manor nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę.

manor mały
Mały domek Manor 4×3 (Keter) idealnie komponuje się z budynkami o elewacji wykończonej sidingiem

Modele Factor

Na naszej liście polecanych domków znajduje się również kilka egzemplarzy modelu Factor. Są to domki o nieco innym wyglądzie niż wymienione powyżej modele Oakland, Manor i Fusion. Są to domki wyposażone w półki, które są instalowane przy ścianach. Konstrukcja każdego z tych domków, podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianych modeli, jest wzmocniona dodatkowymi metalowymi wspornikami zainstalowanymi w strategicznych miejscach na łączeniach ścianek.

factor 8x8
Model 8×8, Factor (Manor)

Domki docierają do klientów w postaci paneli, które trzeba ze sobą połączyć układając je w orientacji poziomej. Do paneli dołączane są wszystkie dodatkowe elementy konstrukcyjne  i to wszystko, razem z dokładną i przejrzystą instrukcją obsługi dociera bezpiecznie zapakowane do klienta.

Impregnacja, olejowanie i inne zabiegi  utrzymujące świeżość drewna nie mają tutaj zastosowania: domki Factor, podobnie jak inne domki plastikowe marki Keter nie wymagają żadnych zabiegów impregnujących, są praktycznie bezobsługowe. Mimo to, nie należy raczej zapominać o myciu domków z zewnątrz od czasu do czasu – podobnie jak myjemy okna PCV w naszych domach. Długotrwale zalegające warstwy kurzu niestety doprowadzają najbardziej nawet trwałe materiały do szybszego zużycia.

Spośród domków Factor, ciekawy jest model 8×8: przestronny, o powierzchni 5,6 m2 i wysokości ok 2,4 m, pozwala na nieograniczanie się w ilości przechowywanych rzeczy. Model jest wyposażony w dwa okna, szerokie drzwi z niskim progiem i trwałą podłogę z tworzywa sztucznego.  Przeznaczony do samodzielnego montażu, który powinien zająć dwóm osobom około 7 godzin. Przed zamontowaniem domku należy wykonać podłoże zabezpieczające, na którym następnie należy ustawić domek. Model Dactor 8×8 ma zapewnioną dziesięcioletnią gwarancję producenta.

Domki narzędziowe firmy Keter, dmki stworzone z plastiku, przeznaczone do przechowywania narzędzi ogrodowych
Domek Keter, Manor, 8×6 w kolorze szarym

Model nieco mniejszy: Factor 8×6 jest zwykle dużo tańszy od modelu 8×8, co jest uzasadnione zmniejszoną powierzchnią. Również i tutaj mamy dwie półki w zestawie, podłogę z tworzywa sztucznego. Na jednej ze ścianek bocznych zainstalowano okno z pleksi, które pozwala na doświetlenie wnętrza domku. Model Factor ma zapewniona wydajną wentylację oraz sprawną cyrkulację powietrza – dzięki temu nadmiar wilgoci jest usuwany z jego wnętrza, a temperatura powietrza w środku jest regulowana przez temperaturę panującą na zewnątrz domku.

Mamy jeszcze ciekawy model 6×6, który jest domkiem stosunkowo niewielkim (jego powierzchnia wewnętrzna wynosi nieco mniej niż 3 m2), jednakże również spełnia swoje funkcje, przy zachowaniu estetycznego wyglądu. Jest to domek idealny do postawienia na działce jako dodatek do garażu.

factor 6 x6
Domek narzędziowy plastikowy Keter Factor 6×6

 

One thought on “Domki do ogrodów marki Keter: przegląd najciekawszych modeli

  • 13 czerwca, 2016 at 12:01 pm
    Permalink

    Świetnie, dzięki!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *